انواع کابل

کابلهای مخابراتی

کابلهای مخابراتی به 4 دسته اصلی تقسیم میشوند:

دسته اول " کابلهای مخابراتی نوری" هستند که خود به شش زیر مجموعه تقسیم می شوند :

الف-" کابلهای خاکی" که دو نوع هستند : 1-"کابل نوری ژله فیلد خاکی (obfc) " که عموما در شبکه های زیر ساخت و بین شهری در مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و مستقیما داخل خاک دفن می گردد بنابراین نیازی به کانال کشی و بستر سازی ندارد.ژله به کار رفته در این نوع کابل ، ماده چسبناکی است که مانع نفوذ آب و رطوبت می شود. 2-" کابل نوری خشک کانالی (ocuc)" که دارای ساختار متفاوت و بدون ژله می باشد. لذا برای حفاظت کابل در مقابل نفوذ رطوبت استفاده می شود . این نوار جاذب در مجاورت با رطوبت مواد ژله ای از خود ترشح می کند .

ب-" کابلهای کانالی" که خود به دو نوع تقسیم می شوند : 1- " کابل نوری ژله فیلد کانالی (ocfc) "، که عموما در شبکه های درون شهری و بین مراکز مخابراتی استفاده می شود. 2- " کابل نوری خشک کانالی (ocuc) " .

ج- " کابل های نوری هوایی مهاردار" که باز به سه نوع تقسیم می شوند : 1- "کابل نوری مهاردار ژله فیلد (ossc) " که در مناطق روستایی و مخابرات (tx) مورد استفاده قرار می گیرد. 2- " کابل نوری مهاردار هوایی خشک (ossc-dry/s.g) ". از این نوع کابل در مناطق روستایی استفاده می شود . 3- " کابل نوری مهادار هوایی بازره (ossc – armord) " که در مناطقی که احتمال تیر اندازی توسط شکارچیان وجود دارد تعبیه می شود و برای حفاظت ، در ساختار کابل از نوار فولادی روکش دار به صورت دندان اره ای استفاده می شود.

و- " کابل adss با روکش مقاوم ضد ترک " . این نوع کابل، بدون ژله یا خشک است که برای حفاظت کابل در مقابل نفوذ رطوبت از نوار جاذب رطوبت استفاده می شود . از این کابل در مجاورت کابلهای فشار قوی استفاده می گردد و دارای روکش مقاوم ضد ترک (anti track) است. نیروی کشش کابل زیاد بوده که البته متناسب با شرایط جوی و نحوه کاربرد، این نیرو، تنظیم و طراحی می گردد.

ه- " indoor cable " : این نوع کابل دارای انعطاف پذیری بالا می باشد. در مسیرهای پرپیچ و خم کاربرد دارد. فیبرهای نوری به صورت روکش tight است که میزان تحمل کشش بر اساس نیاز می تواند محاسبه و تولید شود. ه-" کابل نوری با تیوپ مرکزی (ofc – central tube) " که عموما داخل ساختمانها از آن استفاده می شود. در این نوع کابل فیبرها درون یک تیوپ در مرکز کابل قرار می گیرند.

دسته دوم " کابلهای مخابراتی مسی هستند " که خود به 9 زیر مجوعه تقسیم می شوند : الف- " کابل مسی ژله فیلد خاکی(bfc) " : این نوع کابل در شبکه های مخابراتی برای کابل مشترکین از 10 زوج تا 1800 زوج ،جهت کاربرد به صورت دفن مستقیم در زیر خاک استفاده می گردد. این نوع کابلها معمولا از کافو تا پست نصب می شود.

ب- " کابل مسی ژله فیلد کانالی (cfc) : " کابل فوق در شبکه های تلفنی به عنوان کابل مشترکین معمولا بین مراکز تاکافو مورد استفاده قرار می گیرد . این کابل برای نصب در کانال مناسب بوده و معمولا از 100 زوج تا 2400 زوج تولید می شود.

ج – " کابل مسی ایرکور کانالی ( cuc)" : این نوع کابل بین مراکز مخابراتی و از مراکز مخابراتی تاکافو مورد بهره برداری قرار می گیرد. هسته این کابل فاقد ژله بوده و پس از نصب در شبکه ، با هوای فشرده خشک هواگذاری می شود . این نوع کابل مناسب نصب در کانال است .البته این کابلها قدیمی هستند و دیگر کاربرد چندانی ندارند.

د- " کابل هوایی مهادار (ssc)" : این نوع کابل در شبکه های محلی و روستایی به صورت نصب بر روی تیرهای نگهدارنده استفاده می گردد. به همین خاطر تعداد زوج های به کار رفته در کابل کم و حداکثر 200 زوج می باشد.

ز- " کابل هوایی مسی ساده (ac)" : این نوع کابلها جهت اتصال نقاط توزیع ( پست ) به مشترکین به کار می رود.

ن- " کابل mdf " این نوع کابل جهت استفاده بین اتاق کابل تا اتاق mdf مورد استفاده قرار می گیرد. سیم زمین در این نوع کابلها با روکشی از قلع پوشیده می شود و معمولا در اندازه های 100 تا 200 زوج تولید می شود.

و – " کابل indoor (tight buffer)" : این نوع کابل دارای انعطاف پذیری بالا می باشد. در خمش ها پاسخگوی نیاز کاربران است.

ه- " سیم بند تخت " : این نوع سیم مشهور به سیم زیرگچی می باشد و کاربرد مخابراتی ندارد و جهت نصب ثابت در داخل ساختمان استفاده می شود و استفاده از آن در مکانهایی که احتمال ضربات مکانیکی مستقیم وجود دارد مناسب نمی باشد.

 

ی – " دوبل هوایی مهادار (dw)" : قابلیت این کابل در اتصال یک مشترک به پست است.

دسته سوم " کابلهای ترکیبی و خاص " ،(micro able) ، (optical drop wire) ،( cctv )هستند.

دسته چهارم " پانلهای خورشیدی " هستند. تفاوت کابلهای کاربرد شهری و روستایی در تعداد زوجهاست . در شبکه های روستایی عموما از کابلهای هوایی مهاردار و یا کابلهای نوری مهاردار هوایی استفاده می کنند چرا که کوچک بودن فضای کوچه ها مانع حفاری می شود . در روستاها به علت ظرفیت بسیار پایین از کابل با تعداد زوج کمتر استفاده می شود.

شرکت مخابرات ایران به علت تمیز بودن کار برای شبکه های بین شهری کابلهای نوری خشک و بدون ژله سفارش داده است بنابراین در این شبکه ها بیشتر از کابل نوری خشک خاکی استفاده می شود. این کابلها عایق رطوبتند و مستقیما در بستر خاک قرار می گیرند. این کابلها در کارخانجات داخلی ایران تولید می شوند. در واقع ایران از نظر تولید کابل مورد نیاز داخل به خود کفایی رسیده است ، حتی بیش از ظرفیت نیاز کابل تولید می شود که به کشورهای هم جوار نظیر عراق ، تاجیکستان ، افغانستان و عربستان نیز صادر می شود. اما بعضی از مواد اولیه مانند فیبر ، نوار خشک و ژله از کشورهایی نظیر ژاپن و کره وارد می شود که اگر کشور قابلیت تولید آنها را داشته باشد از هزینه آن به مقدار زیادی کاسته می شود. عمر مفید کابلها 30 سال در نظر گرفته شده است که بعد از این مدت عملیات تعویض کابل (کابل برگردان) صورت می گیرد.

cable chart

 


نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2008 - 2017 شرکت داده های اطلاعاتی سروش